Zvlhčování vzduchu v koncertních
sálech a pro hudební nástroje


Klavíry a mnoho strunných, drnkacích a dechových nástrojů je vyrobeno z jemného dřeva. Používají se takzvané rezonanční nebo tónové dřevo – tj. dřevo, které rostlo pomalu a rovně a má zvláště dobré zvukové vlastnosti. Rezonanční dřevo se suší na vzduchu a skladuje po mnoho let, dokud se co nejvíce neodstraní veškeré pnutí dřeva. V závislosti na zamýšleném použití se používají různé druhy dřeva.

Pro všechny je běžné, že jsou hygroskopické. Při sušení se smršťují. Při absorbování vody se roztahují. Vysoce kvalitní nástroje jsou proto vyráběny v klimatu se sledovanou vlhkostí a teplotou (v závislosti na výrobci, obvykle 20-22 stupňů Celsia a přibližně 40-55% relativní vlhkosti).

Zásadní dopad na životnost takového nástroje, jeho hratelnost, zvuk a v neposlední řadě i vzhled má vlhkost, po kterou je nástroj takové vlhkosti později vystaven, a doba, během níž se nástroj na vlhkost přizpůsobuje. Hudební nástroje velmi trpí příliš suchým vzduchem. Také když teplý nástroj přijde do styku se studeným vzduchem, jeho povrch zaschne, protože zahřívá vzduch, který z něj odstraní vlhkost.

Kolik vlhkosti potřebuje hudební těleso?


Domorodci si nástroje často vytvářejí z korpusů dřevnatých plodů – například z dýně. Evropské klasické orchestrální nástroje jsou často vyráběny z velmi tenkého dřeva. Ať už se jedná o housle, kytaru nebo kontrabas – jemně zpracovaná ozvučná deska takových nástrojů je často tenčí než 3 mm, přičemž má velký povrch.

Někdy jsou různé druhy dřeva slepeny k sobě, jindy jsou nástroje dekorativně vykládány. Různé používané druhy dřeva se smršťují různou intenzitou. V technickém žargonu se mluví o míře smršťování.

Buk má velkou míru smrštění, mahagon malou. Čím tenčí dřevo, tím silněji reaguje na změnu klimatických podmínek. To platí tím více, čím je nástroj kvalitnější. Pak je vyroben z ještě tenčího dřeva a je opatřen jemnějším lakováním.

Proč je vhodné zajistit pohodlnou vlhkost v prostoru pro návštěvníky koncertních sálů


Lidé, kteří navštěvují představení v operách, divadlech a koncertních sálech nebo dokonce v kostelech, kde se konají varhanní nebo sborové koncerty, očekávají to nejlepší možné potěšení z umění. To mimo jiné zahrnuje dobře snesitelnou hladinu vlhkosti, která je příjemná pro vaši vlastní fyzickou pohodu. Vyvážená vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 procenty poskytuje ideální podmínky.

Důležité: Právě na místech, kde se mnoho lidí schází v uzavřeném prostoru, se kvůli nedostatečné vlhkosti snižuje samočisticí mechanismus dýchacích cest a oslabuje odolnost imunitního systému vůči virům. Optimální vlhkost vzduchu vytváří účinnou ochranu pro vaše vlastní zdraví!

Kvalita od společnosti Condair


Protože je profesionální plánování základem funkční kvality a energetické účinnosti, rádi vám pomůžeme ve fázi plánování vašeho projektu.

Referenční projekt
Labská filharmonie, HamburkOptimální vlhkost místnosti pro
velkou koncertní síň v Labské filharmonii

Elbphilharmonie