The Chedi


Image

Autor: 
Andreas Maisch,
obchodní oddělení společnosti

Condair GmbH


Hybridní zvlhčovače vzduchu v hotelu The Chedi
Hybridní zvlhčovač společnosti Condair zajišťuje perfektní vlhkost v luxusním hotelu


Adiabatické zvlhčování v pětihvězdičkovém hotelu The Chedi v Andermattu vytváří přesně to správné ovzduší, které si hosté přejí. Ke splnění provozních požadavků bylo instalováno 12 hybridních zvlhčovačů. Majitel hotelu byl velmi potěšen vynikající úrovní hygieny a nízkými provozními náklady.

Hotel The Chedi ve Švýcarsku byl po svém otevření koncem roku 2013 v zahraničním tisku označen jako místo, které si „v roce 2014 nesmíte nechat ujít“. Společně s dalšími projekty je cílem to, aby bylo městečko Andermatt atraktivnější než Svatý Mořic. Kromě toho je hotel Chedi typickým příkladem udržitelnosti zajišťované luxusním způsobem. Udržitelné a luxusní provedení hotelu se odráží v architektuře, stavebních materiálech i moderním technickém vybavení.

Velký hotel je obklopen starobylými borovicemi, kterých se stavba hotelu nedotkla. Vlastní budova je postavena tak, aby zapadala do malebného alpského městečka. Její čtyři budovy jsou souvisle začleněny do sítě dlážděných uliček. Fasáda z místní borovice lysé těmto budovám, z nichž některé mají až šest pater, propůjčuje elegantní alpský šarm.

Majestátní prostory
Poté, co projdete moderním vchodem ze skla a oceli, vstoupíte do prostoru recepce s výškou téměř šest metrů. Tento dojem přepychu umocňuje rozlehlost těchto prostor, neboť přízemí a první patra těchto čtyř budov jsou propojená. Vždy tu najdete nějaké průchody mezi místnostmi a prostory, které vás překvapí. Přechod mezi interiérem a exteriérem byl navržen s velkým citem pro detail. Kombinace průhledného a neprůhledného materiálu zdůrazňuje i propojuje vnitřní a venkovní prostory s různým ovzduším. Tímto způsobem (například) poskytuje velký krb na dřevo přechod mezi poněkud chladnějším vnějším prostorem a útulným interiérem, do něhož se mohou hosté uchýlit a odpočívat zde. Další dva krby na dřevo zateplují útulný Aprés Ski Bar. Celkem je zde 193 krbů. Svůj vlastní krb má každý apartmán – cca třetina z celkového počtu pokojů. Některé krby jsou částečně zabudované, takže jsou úchvatné na pohled nebo tvoří zajímavý prvek.

Teplo a plameny z plynových krbů nepřispívají pouze k dobrému pocitu hostů, ale také zajišťují teplo. Hotel také pro místní vytápění využívá dřevěné třísky, které jsou ekologicky udržitelným zdrojem tepla. V některých ročních obdobích s příjemnými venkovními teplotami, například začátkem léta, zůstávají dveře hotelu otevřené. Do vnitřních prostor hotelu tak zvenčí vstupuje velké množství vzduchu. Přesně nastavený ventilační systém dokáže tyto výkyvy vyrovnávat. To také znamená, že lze nepřetržitě regulovat vlhkost.

Fyzická pohoda
Částečně otevřené kuchyňské prostory jsou oslavou světové kuchyně – nejpůsobivější je japonská místnost s minimalistickým designem, která je jedním z malých pokladů hotelu. Stěna se otevírá dovnitř a je perforována malými přesnými otvory. Hosté přicházejí ke slavnostní japonské večeři mírně stoupající chodbou.

Jedněmi ze zastávek na cestě různými „gastronomickými klimatickými zónami“ je místnost s doutníky se vstupem do humidoru a „sýrová věž“, skleněná věž ke zrání sýra s podobnými podmínkami jako v jeskyni. Vlhkost vzduchu v místnostech hotelu reguluje 12 zvlhčovačů Condair Dual 2. V hlavním ventilačním systému restaurace byl instalován zvlhčovač dodávající 24 000 m³ vzduchu za hodinu (technické údaje jsou uvedeny v tabulce). Teplota v zimě může být až -15 °C (5 °F) s 90% vlhkostí. Vzduch se ohřívá až na 38 °C (100,4 °F) tak, aby i po ochlazení vlhkem měla vlhkost vzduchu příjemnou hodnotu 45 % a teplotu 21,5 °C (77 °F). Adiabatické zvlhčování se osvědčilo jako nejudržitelnější a energeticky nejúčinnější způsob zvlhčování. Vysokotlaké zvlhčovače potřebují pro svá tlaková čerpadla mnohem více energie – stejně jako potřebují parní zvlhčovače více energie na ohřev využívané vody. Instalace se zvlhčovači Dual 2 šetří vodu potřebnou v procesu zvlhčování. Ztráty přebytečné vody při čištění jsou minimální. Množství vody lze přesně regulovat.

Hygiena
Hygiena je při sycení vzduchu vodou vždy mimořádně důležitá. Je nutné zabránit množení bakterií druhu Legionella, plísní, kvasinek a dalších choroboplodných zárodků. Hygienická koncepce zvlhčovačů Dual 2 to vše účinně eliminuje. Nejdůležitějším prvkem této hygienické koncepce je uvolňování iontů stříbra. Stejně jako se ionty stříbra používají ke sterilizaci pitné vody, používají se ionty stříbra a sterilní filtr k tomu, aby trvale zamezovaly množení choroboplodných zárodků a usazenin bakteriální kontaminace. Anorganické nečistoty odstraňuje jemný filtr, změkčovač vody a osmotický filtr. Kvalita vody je regulována automaticky. Aby se zamezilo usazování choroboplodných zárodků, vnitřní vodní potrubí se pravidelně čistí (a to i v době, kdy zvlhčování není potřeba). Hybridní zvlhčovač zvlhčuje vzduch kombinací nízkotlakého rozprašování a odpařování.

Kapičky vody se zcela odpařují na keramických prvcích, které jsou porézní (jako houba), a proto mají velmi velkou povrchovou plochu. Znamená to, že zvlhčený vzduch neobsahuje žádné aerosoly a v podstatě žádné choroboplodné zárodky. Hygiena provozu byla potvrzena a prokázána dlouhodobými zkouškami, které provedl nezávislý institut Fresenius. Hygienické normy jsou po roce provozu posuzovány znovu. Po vypnutí systému se všechna vodovodní potrubí automaticky vypustí. Díky nízkotlakému systému je zvlhčovací vzdálenost velmi krátká a celá instalace je tedy velmi kompaktní.

Propojení s přírodou
Materiály použité v interiéru hotelu odpovídají koncepci udržitelného zvlhčování hotelových prostor. Často jsou použity přírodní materiály zvyšující vlhkost. Dřevo použité pro výstavbu, například dřevěné trámy, je bez povrchové úpravy, a tedy propustné. Dřevo použité na podlahy je ošetřeno olejem a střídá se s přírodním kamenem. Belgický vápenec šedomodrého odstínu vytváří dojem uvolněnosti a relaxace. Různými způsoby jsou použity desky z místní žuly. Rafinované osvětlení se třpytí jako hvězdy na nebi za jasné noci. Přírodní objekty jsou také použity jako dekorace, například magicky vyhlížející kořen stromu nebo tři kotouče. The Chedi je moderní luxusní hotel vzdávající hold přírodě.


Odborný článek zveřejněný v publikaci TAB 2015 / 1. vydání: Čistý vzduch v luxusním hotelu – autor: Andreas Maisch, obchodní oddělení, Condair GmbH

Zjistěte více o hybridních zvlhčovačích Condair DL