Autor:
Andrej Arnold
Condair GmbH
Čím vyšší je relativní vlhkost vzduchu, tím větší a těžší jdou poletující částice. Stávají se pomalými a rychleji se usazují, a díky tomu se minimalizuje šíření virů, bakterií a alergenů.
Ve vnitřních prostorách poletuje zvlášť velké množství částic obklopených vodou. A ty obsahují prach, viry, bakterie a alergeny. Je-li vzduch suchý, tyto částice se smršťují, stávají se lehčími, lépe poletují a mají za následek široké rozšíření choroboplodných zárodků.
Air Zvlhčování vzduchu v zimě:
Tak zůstanou vaši zaměstnanci zdraví
Suchý vzduch z topení, ucpané nosy, poškozené sliznice – chladná roční doba představuje zatěžkávací zkoušku našeho zdraví. Správným zvlhčením vzduchu zajistíte prevenci zdraví a ochráníte své zaměstnance. Proč tomu tak je, se dočtete zde!
Zvlhčování vzduchu: Boj proti suchému vzduchu z topení
Venku sněží, uvnitř jede topení a klimatizace na plné obrátky. Tím se snižuje vlhkost vzduchu v kanceláři a vzduch k dýchání je extrémně vysušován. A to ohrožuje zdraví na pracovišti: Vaši zaměstnanci jsou unavení, nemohou se soustředit, stěžují si na škrábání v krku a pálení v očích. Když se k tomu přidají ještě infekce, jsou dalším stupněm kašel, rýma, bronchitida nebo záněty dutin. Suchý vzduch z topení je hlavním důvodem pro každoroční vlny nachlazení.
Studie potvrzují souvislost mezi zvýšeným počtem respiračních onemocnění v zimě a špatnou kvalitou vzduchu v místnostech. Zde je vysvětlení: V nose slouží tzv. řasy k tomu, aby prach, nečistoty a zárodky nemocí, jež ulpěly na lepivém hlenovitém povlaku, byly dopraveny směrem k hrtanu, odkud jsou vykašlány nebo kde dojde k jejich spolknutí. K tomu však řasy potřebují dostatek vlhkého vzduchu pro dýchání. Suchý vdechovaný vzduch zbavuje sliznici vlhkosti a tím ji vysušuje.
Z důvodu ztráty vlhkosti se vrstva nesoucí řasy smršťuje, stává se tenčí a řasy stlačené dolů se nemohou pohybovat dopředu a zpět. V důsledku toho se hlenovitý „koberec“ zastaví a zárodky nemocí mají dostatek času, aby pronikly do buněk pod sebou a vyvolaly infekci. (viz obrázek)
Vliv vlhkosti vzduchu
Vdechovaný vzduch se skládá ze směsi plynů, poletujících látek a vodní páry. Většina poletujících látek jsou nečistoty ve vzduchu, jež škodí lidskému zdraví. V místnostech se valná část těchto nečistot postupem času usazuje na různých plochách, jako jsou psací stoly, regály, parapety a spojuje se s „běžným“ prachem. Aktivity zaměstnanců (přecházení po místnosti, otevírání a zavírání dveří, jakož i větrání) tento prach znovu zvíří a může dojít k jeho vdechování.
Je-li vzduch v místnosti suchý, je víření prachu daleko intenzivnější – to ví každá hospodyňka. Prach zatížený škodlivými látkami (a původci nemocí) poletuje v suchém vzduchu daleko déle a zaměstnanci se jeho vdechování nevyhnou.
Správné zvlhčení vzduchu snižuje nebezpečné poletující látky ve vdechovaném vzduchu a zajišťuje tak jeho podstatně lepší kvalitu. Voda vzájemně váže aerosoly, které těžknou, rychleji klesají k zemi a lépe ulpívají na podkladech. Tím také mizí ze vzduchu a vaši zaměstnanci mohou opět volně dýchat.
Příjemné klima pro vaše zaměstnance
Optimální vlhkost vzduchu pro pokojové klima činí 40 až 60 procent. V tomto rozsahu se lidé cítí nejpříjemněji, původci nemocí a znečištění vzduchu jsou redukovány na minimum. Aby se vzduch udržel vlhký i během topné sezóny, existují principiálně dva druhy zvlhčovačů vzduchu:
Izotermická zařízení: Pracují s párou a nabízejí tak zvlášť vysokou jistotu hygienického prostředí.
Adiabatická zařízení: Využívají ke zvlhčení vzduchu rozprašování nebo odpařování studené vody, a proto jsou maximálně efektivní s ohledem na spotřebu energie.
Jaký proces se hodí pro zvlhčení vzduchu u vás, to záleží na stavebních předpisech a bezpečnostně-technických požadavcích. Dbejte přitom na to, aby zařízení odpovídalo vašim individuálním stavebním podmínkám. Ideální je, pokud si vyžádáte radu od profesionálů, než se rozhodnete ke koupi systému na zvlhčení vzduchu.
Odborné články: Zvlhčování vzduchu v zimě: Tak zůstanou vaši zaměstnanci zdraví – od Andreje Arnolda, Dipl. Ing. (FH)