Vyvarujte se zaschnutí očí

Vyhněte se suchým očím

Oko citlivě reaguje na příliš suchý vzduch v místnosti

Optimální, ničím nenarušený slzný film chrání povrch oka před vlivy okolního prostředí. Částice obsažené ve vzduchu mohou způsobit vážnější podráždění nebo infekci spojivek.

Při pobytu v místnosti s příliš suchým vzduchem dochází k výraznějšímu odpařování slzného filmu. Pokud je vzduch suchý příliš dlouho, může se slzný film vypařit nebo dokonce popraskat. Následkem toho může být vzrůstající podráždění, pálení očí, záněty i vážné poškození zraku.

Suché oči

Moderní práce zatěžuje také oči

Při intenzivní kancelářské práci s obrazovkou jsou oči velmi zatěžovány, což může mít často za následek opuchnutí očních víček, zarudnutí, pocit vniknutí cizího tělesa, pálení nebo vysokou citlivost na světlo. Příčinou toho je příliš malé svlažení povrchu očí slzami. Oční lékaři upozorňují, aby lidé takzvané „suché oko“ nepodceňovali a nepovažovali jej za neškodnou přecitlivělost. Jedná se totiž o komplexní oblast onemocnění, která mohou mít za následek vážné poškození zraku.

Mnohahodinový pohled do obrazovky kromě toho způsobuje snížení intenzity mrkání. Slzný film se tak dostatečně často neobnovuje.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky obsahují určitý podíl vody. U většiny čoček se pohybuje v rozmezí od 30 do 80 procent. Příliš suchý vzduch vytahuje z kontaktních čoček vlhkost. K vyrovnání tohoto úbytku vlhkosti je voda odnímána rohovce, což v důsledku způsobí rostoucí podráždění oka.

Když je vzduch dostatečně vlhký, kontaktní čočky neodebírají tolik vlhkosti a oko se tolik neunavuje.

Kontaktní čočky