Správná vlhkost vzduchu se rozhodující měrou podílí na různých situacích každodenního života – v prostředí obchodů a kanceláří stejně jako v soukromých obytných prostorech. Význam obsahu
vlhkosti ve vzduchu je natolik důležitý, že v mnoha zemích existují jasné směrnice pro provoz a údržbu zvlhčovacích zařízení.
Vědecky doložený je přitom úzce definovaný rozsah od 40 do 60 % relativní vlhkosti vzduchu,
při jehož dodržování jsou zaručeny optimální předpoklady zachování zdraví, výkonnosti, duševní pohody a dalších hodnot. V moderních budovách s neprodyšným opláštěním, ústředním vytápěním a klimatizačními zařízeními nelze tyto mezní hodnoty během pracovního dne dodržet bez aktivního zvlhčování vzduchu. Úkolem této brožury je poskytnutí lékařsky ověřených podkladů k zajišťování správné vlhkosti vzduchu a dále informací o příznivých zdravotních i hospodářských účincích, které jsou dosažitelné prostřednictvím správného zvlhčování vzduchu na pracovištích.
Světle modré pole v diagramu h,x znázorňuje rozsah, který je považován za optimální z hlediska ochrany zdraví. Stanovení tohoto rozsahu bylo založeno na doporučeních vyplývajících z četných zdravotnických studií (přímý odkaz), které se zabývaly souvislostmi mezi šířením kapénkových infekcí, dobou přežívání virů, nebezpečím nákazy a vlhkostí vzduchu. Na tuto oblast se zaměřují technické normy i odborní projektanti při navrhování klimatizačních systémů a způsobu jejich provozu.
Diagram h,x podle Molliera, který je určen ke znázorňování termodynamických procesů
Každý zná nepříjemné účinky suchého vzduchu: Pokožka je šupinatá a popraskaná, dochází k vysoušení a podráždění nejen nosní a hltanové sliznice, nýbrž často i očí. Máme pak pocit stísněnosti a stáváme se náchylnějšími k onemocnění dýchacích cest. V čem však spočívají příčiny toho, že bývá vzduch v místnostech obzvláště v chladných ročních obdobích tak suchý?
Odpovědi poskytne stručné nahlédnutí do oborů fyziky a termodynamiky.
V závislosti na teplotě disponuje vzduch rozdílnou schopností vstřebávat vodu. V zimě má studený venkovní vzduch pouze velmi malý potenciál k pohlcování vlhkosti. Ohříváním (jímž se zvyšuje potenciál k pohlcování vlhkosti) se však současně snižuje relativní vlhkost vzduchu, následkem čehož se v místnostech vytváří velmi suché klima. Bez aktivního zvlhčování vzduchu je tak zdravá míra vlhkosti vzduchu v místnosti, tzn. od 40 do 60 %, pouze stěží dosažitelná.
Podle výsledků nové studie provedené Yaleovou univerzitou je nízkými hodnotami vlhkosti vzduchu podporováno šíření virů chřipky (odborně influenza), a tím zvyšováno nebezpečí nakažení tímto onemocněním s často vážným nebo dokonce smrtelným průběhem.
Také Institut Roberta Kocha (RKI) však ve svých zprávách, které se týkají epidemiologie chřipky v Německu, dává případy chřipkového onemocnění, včetně případů se smrtelnými následky,
do souvislosti se studenými (suchými) zimními obdobími. Ve zprávě za období 2017/2018 dochází institut k následujícím výsledkům (viz diagram: Počet akutních respiračních infekcí):
Aktuální výsledky studie provedené renomovanou Yaleovou univerzitou
Z grafického znázornění je zřejmá významná souvislost mezi chřipkovými onemocněními a velmi nízkou vlhkostí vzduchu v měsících prosinci až dubnu.
O tom, zda taková souvislost skutečně existuje, byly také vedeny sporné diskuse v lékařských kruzích. Konečný důkaz byl podán až výzkumnými pracovníky renomované americké Yaleovy univerzity, kteří v květnu 2019 předložili výsledky své několikaleté studie s názvem „Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection“. Aniž bychom nyní zacházeli do přílišné hloubky a věnovali se lékařským detailům studie pojednávající o vlivu velmi nízké vlhkosti vzduchu na šíření chřipkových virů a o lidské odolnosti proti nim, znějí důležité poznatky a výsledky získané uvedenými výzkumníky následovně: