Vlhkost vzduchu snižuje
elektrostatické náboje
Statické náboje a nekontrolované elektrostatické výboje mohou přijít na miliony – třeba kvůli poškozeným výrobkům, zpoždění výroby nebo požáru, který způsobila jiskra.
Riziko vzniku statických nábojů je možné snižovat regulací vzdušné vlhkosti, takže k bezpečnosti a zlepšení výrobních podmínek kromě dalších opatření na ochranu proti elektrostatickému výboji přispívají i systémy zvlhčování vzduchu.
Jak dojde ke statickému náboji?
Každá věc se skládá z bezpočtu atomů. A každý atom má v jádře neutrony a kladně nabité protony, kolem kterých v soustředných drahách obíhají záporně nabité elektrony. Tento elektronový obal atomu je vlastně taková oběžná dráha planet, které obíhají kolem Slunce. Počet protonů a elektronů bývá zpravidla stejný, díky němuž existuje elektricky neutrální a stabilní stav. Když však dojde ke tření nebo rychlému oddělení dvou různých materiálů, takzvané valenční elektrony v nejsvrchnější vrstvě elektronového obalu jednoho materiálu přeskočí na atomy jiného materiálu. Samotný materiál sice zůstane beze změny, ale přijde o svoji elektrickou neutralitu. Vznikne v něm statický náboj. Materiál, který elektrony předává, je kladně nabitý, zatímco materiál, který elektrony zachycuje, se stává záporně nabitým. Které látky budou kladně nabité a které záporně nabité, závisí na struktuře atomů, tedy na chemickém složení materiálů.
1. Atomy A a B jsou ve stabilním, elektricky neutrálním stavu.
2. Při kontaktu nebo tření přeskakují valenční elektrony z atomu B na atom A.
3. Oba atomy přišly o svou elektrickou neutralitu a teď hrozí rychlé vyrovnání stavu s valenčními elektrony jiných látek.
Vznik statického náboje ve výrobě a následky
Ke vzniku elektrického náboje vždy dochází někde při výrobě a ve výrobních prostorách. Vzniká v důsledku tření mezi materiály. Může jít o procesy, jako je tření, sypání, drcení, trhání nebo mletí, pohyb dopravníkových pásů, odvíjení lepicích pásek, posunování plastových kontejnerů
a mnoho dalších.
Statická elektřina způsobuje hlavně ucpávání, přilnutí, přitahování cizích těles, což vede ke kontaminaci výrobků a poruchám zařízení a strojů. Následky: horší kvalita výrobků, k tomu například prostoje ve výrobě až její výpadky. K nekontrolovaným statickým výbojům dochází, když se staticky nabitý materiál nebo pracovník dostane do kontaktu s elektrickým vodičem, což často bývá nářadí nebo zařízení. Pokud dochází k velkému tření, například při odvíjení fólie nebo sypání sypkého materiálu, může dojít k tak velkému náboji, že náhlý elektrický výboj takové intenzity může způsobit fyzickou újmu nebo poškodit konstrukční díly.
U vysoce hořlavých materiálů může elektrostatický výboj za extrémních podmínek působit jako zápalná jiskra, což může v nejčernějších scénářích vést k požáru nebo dokonce k výbuchu. Následky u součástek a zařízení v důsledku elektrostatického výboje dochází hlavně v elektronickém průmyslu. Elektrostatické výboje ale také významně znesnadňují výrobu při zpracování papíru, plastů,
textilií a obalů.